Hamileliğe engel durumlar

Ülkemizde yaklaşık 7 çiftin birinde infertilite (kısırlık) odaklı hamileliğe engel durumlar görülmektedir. Hamilelik isteyen ve her ay yapılan gebelik testinin negatif sonuçları ile ciddi hayal kırıklığı yaşayan çiftlerin manevi kayıpları tartışmamız çiftler arasındaki iletişimi de etkilemektedir. Bu gibi durumlarda yardımcı üreme yöntemlerine başvuran hastaların sayısı artarken, tedaviye başlamadan önce hamileliğe engel olan faktörlerin belirlenmesi ve soruna yönelik uygulanan tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekir. Aksi halde tedavinin maddi ve manevi kayıpları artış gösterebilmektedir. Ancak hamile kalamama sorunları yaşayan çiftlerin uzman bir doktora görülmesi ve gerekli tedavi şeklinin belirlenmesi ile hayaller gerçeğe dönüşebilir. Bu nedenle hamileliğe engel durumlar içinde en sık karşılaşılan faktörler aşağıdaki gibidir:

Yumurtlama bozukluğu

Kadınların belli bir kısmı etkisi altına alan polikistik over sendromu adet periyodlarının düzensizliğine ve erkeklik hormonun artmasına neden olmaktadır. Kadınların yaklaşık %10-15’inde yumurtalamayı engelleyen en sık görülen nedenlerden birisidir. Hamilelik için aranan ilk kriter kaliteli yumurtalardır. Vücudun doğurganlık sisteminde dahil olan adet kanamaları bazı nedenlerden dolayı etkilenerek hamile kalamama sorunlarına yol açmaktadır. Aslında yumurtlama fonksiyonlarında yaşanan bir aksaklığın göstergesi olarak adet kanamaları değişmektedir. Özellikle beslenme, hastalık ve stres gibi hormonal düzeneği etkileyen sorunlar adet kanamalarını yani yumurtlama fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilenmektedir.

Ayrıca aşırı kilo, obezite ya da ideal kilonun çok daha altında olma ve tiroit bezlerindeki düzensizlik yumurtlama fonksiyonlarında etkin rol oynamaktadır. Sağlıklı ve ideal kiloda olmak doğurganlık şansını arttırmaktadır. Bunun dışında yumurtalamayı engelleyici durumların araştırılması ve tedavisi için mutlaka doktora başvurulması önerilir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, çikolata kisti, geçirilen dış gebelik operasyonları ve diğer pelvik operasyonlar çevre dokularda ve tüplerde adezyonlara (yapışıklık) neden olabilmektedir. Tüplerin tıkanması halinde normal yollardan gebeliğin elde edilmesi mümkün değildir. Özellikle endometriozis (çikolata kisti) ya da pelvik inflamatuar gibi üreme sistemini etkileyen durumlar fallop tüplerinin işlevselliği açısından büyük risk oluşturmaktadır. Ayrıca karın boşluğu iltihabı da aynı risk faktörlerini içermektedir. Bu gibi durumlarda genellikle tüp bebek tedavi yöntemleri tavsiye edilmektedir.

Leave a Reply